Vrelci zdravilne vode med rodovitnimi zelenimi griči, omreženimi z vinom. Stare vinogradniške preše in običaji se tukaj prepletajo z cerkvami. Vzemi si čas zase, za svoje zdravje v zdravilišču s tremi srci. Uživaj v dvoje in spoznaj skrivnosti Radgonsko-Kapelskih goric. Začuti svojo düšo.
Ustavi se ob skrivnostnem vrelcu in prisluhni "bubljanju". Zazri se. V njegovo globino in v svojo globino in začuti svojo düšo.
Na pot med vrelce življenja se lahko odpraviš v dvoje. Odkrivat Zdravilni, Petanjski, Železni, Šratovski, Ožekov, Zemljičev vrelec. Spoznavat skrivnosti Črne mlake in pristne domače hrane. Počasi, kakor vrelec odkriva svoje čare.
In kot se je na svoji poti ustavil doktor Karl Henn, se pri Železnem vrelcu ustavite tudi vi in poskusite to znamenito “bubljo”. Na koncu poti pa ne pozabite zaviti še v Radensko polnilnico. Večina vrelcev se nahaja v ravninskem delu. V preteklosti so bili vsi izviri urejeni tako, da so bili obdelani v obliki kvadratne kašte iz kamna ali hrastovega lesa. Slatino so iz njih zajemali. V novejšem času so nekatere vrelce uredili tako, da mineralna voda priteka iz vrelca po ceveh.
Znamenito radensko slatino sta nekoč pila sam papež v Vatikanu in cesar na dunajskem dvoru, danes pa jo gostje Zdravilišča Radenci.
Pred več kot 150 leti, ko je radenska mineralna voda še bučala iz zemeljskih globin brez človekovega posredovanja, je ob izviru močno sikalo, bobnelo in žuborelo. Nenavadni zvoki, ki so prihajali od nekod globoko spodaj, so v domišljiji tedanjih prebivalcev Radencev burili domišljijo in sprožali nenavadne razlage. Med ljudmi so krožile kar tri legende. Ena pravi, da hrup ustvarjajo pridni škratje, ki s kopanjem rovov utirajo pot zdravilni vodi. Spet druga govori, da je pod vrelcem velik kotel, v katerem coprnice kuhajo cmoke. Tretja pa meni, da se med bobnenjem zbirata grom in toča… Naj bodo škrati, coprnice ali kakšna druga pravljična bitja, eno je gotovo: v Radencih je bila narava res radodarna z darovi, ki zdravijo, razvajajo in krepijo človeško telo (vir).
Še danes se naravna radenska mineralna voda uspešno kosa z najodličnejšimi evropskimi mineralnimi vodami, pri uporabi v kopelih pa je ena izmed najboljših. Prav spoznanje o tem, da bi bila z ogljikovo kislino nasičena slatina odlična za uporabo v zdravilnih kopeli, je dr. Henna vodilo k izgradnji zaprtega kopališča. Gradnjo je po njegovi smrti nadaljeval njegov sin in leta 1882 so v Zdravilišču Radenci odprli prvi zdraviliški objekt z 11 kopalnimi kabinami in 12 sobami za goste. Prvo leto so sprejeli 79 gostov, šest let kasneje pa že 200.
oglejte si tudi: Slatinski dom