MUZEJ LJUTOMERSKI KASAČ prikazuje in priča o prvih konjskih dirkah na Slovenskem, ki so v okolici Ljutomera bile že leta 1874. Kasač je plemenit konj. Njegov živahen temperament je uporaben tudi v gospodarstvu. Je hiter, trden, delaven, skromen v prehrani, žilav, vztrajen in eleganten. V Prlekiji ga vzrejajo že več stoletij. Leta 1875 je bilo v Ljutomeru ustanovljeno dirkalno društvo.
Slika: Konjske dirke hipodrom Ljutomer
Muzej je umeščen v sklop Kasaškega kluba Ljutomer, hlevov in dirkališča. Muzej prikazuje podkovstvo, razvoj društva, področje reje in delovanje Kasaškega kluba Ljutomer znotraj raznih organizacij. Mladim je namenjen kratek film. Pripoved razigrane žrebičke Jone nas popelje skozi zgodovino kasaštva in njegove vloge v življenju tukajšnjih ljudi.
Kasaški šport in konjske dirke, sta pustila pomemben pečat v preteklosti in sooblikujeta utrip življenja v Prlekiji tudi v prihodnosti. Poletje je zaznamovano s konjskimi dirkami, ki so vrhunec nedeljskih popoldnevov. Kasaški klub Ljutomer priredi letno osem dirk. Tako so poletja zapisana konjem, konjske dirke pa so vrhunec nedeljskih popoldnevov.
Vir: Občina Ljutomer
Muzejska zbirka Ljutomerski kasač je posvečena Kasaškemu klubu Ljutomer, ki že več kot 139 let povezuje stroko, kmete, konjerejce in tekmovalce in ki je znal skozi stoletja v delo vključiti vse tiste konjeniške rejske rodbine, ki so zmogle in znale ohraniti ter dvigniti ljutomerskega kasača na evropsko raven.
Slika: Muzej ljutomerski kasač
Ljutomerski kasač izvira iz Ljutomera. Na širšem območju Ljutomera je bila konjereja razvita že od nekdaj. O tem govori tudi ljutomerski grb, ki je zanesljivo obstajal že v 15. stoletju. V grbu je srebrn ščit, v katerem je po trati dirjajoči enorogi konj (Baš).
Danes se pasma uporablja predvsem v športne namene, vzrejna središča pa so v Ljutomeru, Mariboru, Komendi, Šentjerneju in Ljubljani. Ocenjeni stalež populacije v letu 2000 je bil 1100 živali. Od tega je bilo vpisanih 315 kobil, plemenilo pa je 44 žrebcev.
"Najprej moraš voziti s slabim konjem, da znaš ceniti in postaneš vreden odličnega, s katerim boš zmagoval!" (Anton Slavič, Šalinci)
Vir: Radio1
Poglej si tudi: