Kasaštvo je šport, katerega bistvo je sodelovanja človeka in konja. Pravzaprav je več kot le šport, saj za uspeh ni dovolj le trening in tekmovanje, temveč še vrsta dodatnih aktivnosti, ki konja in človeka povezujejo vse od konjevega rojstva, vsak dan, od jutra do večera.
Temeljni kamen kasaškega športa je brez dvoma reja, saj le s kakovostno odbiro plemenskega materiala in dobrim delom rejca lahko dobimo primerne kasače za trening.
ZGODOVINA
V Sloveniji ima kasaštvo izjemno bogato tradicijo, saj smo letos praznovali okroglih 140 let od organizacije prvih kasaških dirk na naših tleh. To se je zgodilo v Prlekiji (na Cvenu), ki velja za zibelko kasaškega športa v Sloveniji in še danes premore največ kasaških konj in tekmovalcev. Pred nekaj leti so na ljutomerskem hipodromu odprli tudi muzej ljutomerskega kasača, kjer je evidentirana zgodovina ljutomerskih kasaških dirk. V Ljutomeru se na velikonočni ponedeljek vsako leto tradicionalno otvori kasaška sezona pri nas.
Slika: Hipodrom Ljutomer, leta 1965, zgodovinska slika; vir: Prlekija-on.net
A tudi druga območja ne zaostajajo veliko. Le deset let mlajši je klub v Šentjerneju, ki velja za prestolnico dolenjskega kasaštva. V dvajsetem stoletju se je kasaška dejavnost razvila še v Komendi, Krškem, Mariboru, Lenartu, na Brdu pri Kranju, na Igu, na Bledu in v Ljubljani, ki danes velja za drug najmočnejši center kasaškega dogajanja v Sloveniji.
KAS
Kas je način gibanja konja, pri katerem se istočasno premikata diagonalna para nog. Skozi večstoletno selekcijo so konji kasaških pasem razvili sposobnost izjemno hitrega teka v kasu. Pred nekaj leti so na neki ameriški univerzi raziskovalci celo odkrili, da se je pred več kot tisoč leti v prednikih današnjih kasačev razvil t.i. »kasaških gen«. Gre za poseben gen, ki pravzaprav pomeni, da je naravno gibanje kasaških konj dejansko kas in ne galop, kot so mislili do tedaj in kot velja za praktično vse ostale konjske pasme.
V kasaški dirki je tako dovoljeno le gibanje v kasu, vse ostale vrste teka so nedovoljene in pomenijo diskvalifikacijo konja. Seveda sodniki na kasaških dirkah krajše razdalje teka v nedovoljenih načinih tolerirajo skladno s Pravilnikom o kasaških dirkah, kjer so zbrana vsa pravila o organizaciji in izvedbi kasaških dirk, posebni členi pa so namenjeni tudi pravilom vožnje v dirki.
Slika: Hipodrom Ljutomer, tekma kasačev; vir: Vestnik
Poglej si tudi: