V prostorih Lendavskega gradu je sedež dobila Galerija-Muzej Lendava, ki upravlja s stalnimi razstavami ter priložnostnimi, v okviru katerih pogosto gostijo tudi svetovno priznane umetnike.
Muzejsko-pedagoški programi se v lendavskem muzeju izvajajo v petih tematskih sklopih:
- Kralj Matjaž v Lendavi in življenje na dvoru dolnjelendavskih Banffyjev.
- Meščanstvo Lendave: lekarništvo, dežnikarstvo, tiskarstvo, šport …
- Na stičišču štirih evropskih narodov: narodne, etnične in verske skupnosti Prekmurja.
- Etnološka zakladnica pokrajine Hetiš.
- Likovne delavnice za najmlajše.
Odnos do kulturne dediščine je potrebno vzgajati, če je le mogoče, že od najzgodnejših let. Galerija-muzej Lendava že več let uspešno organizira muzejsko-pedagoške delavnice, tako za najmanjše, kakor tudi za učence in dijake.
Izvajanje programa podpira tudi fundacija Bethlen Gábor Alap.
Zbirke:
Grad na preži
Razstava pripoveduje zgodbo gradov, ki so bili braniki Evrope pred turškimi napadi. Tvorili so nekakšno vojno krajino, ki je poskušala preprečevati intenzivnejše prodore v jedro Evrope. Del tega obrambnega sistema je bil tudi lendavski grad. Ena najznamenitejših bitk v okolici Lendave je bila leta 1603, vendar Turkom lendavskega gradu nikoli ni uspelo zavzeti. Z razstavljenimi replikami hladnega in strelnega orožja, vojaške opreme, zastav in drugih rekvizitov so avtorji razstave pričarali okoliščine in duh tistih burnih časov.
KULTURA HETIŠKEGA LJUDSKEGA TEKSTILA
Ljudska kultura tekstila Hetiša (Hetés) je do danes živ in arhaičen otok v srednjeevropskem kulturnem prostoru. Stalna razstava v lendavskem gradu je razdeljena na sedem tematskih sklopov. V prvem delu so razstavljeni predmeti in fotografije o pridelavi in predelavi konoplje ter lanu, v drugem pa prikazujemo vlogo tekstilij v hetiškem gospodarstvu. V tretjem tematskem sklopu je prikazana hetiška bala, zatem pa prikaz uporabe tekstilij v hetiški stanovanjski kulturi. Sredi razstavnega prostora sta postavljeni lutki, ki sta oblečeni v hetiško nošo, razstavo pa zaključuje prikaz najdragocenejših hetiških tekstilij: v vitrini so praznične brisače in vezenine s hetiškimi motivi. Razstavo bogatijo tudi arhivski fotografski posnetki, od katerih je najstarejši iz leta 1895. Gre za razstavo, ki znanstveno prikazuje del kulturne dediščine pomurskih Madžarov in opozarja na izredne etnološke vrednote, ki sodijo v bogato dediščino srednjeevropskega kulturnega prostora. Ta razstava ne govori le o preteklosti, temveč želi spregovoriti tudi o sedanjosti in prihodnosti. Želi ogovoriti goste tudi iz drugih krajev, zato so teksti razstave izpisani v štirih jezikih.
Lapidarij in Sakralna dediščina Lendave
Na hodniku lendavskega gradu smo uredili manjši lapidarij, v katerem so zbrani kamniti ostanki nekdanjega grajskega obzidja ter trije baročni kamniti kipi iz okolice Lendave. Najstarejši eksponat je fragment grajskega obzidja z letnico 1675, najzanimivejša pa sta baročna kipa Janeza Krstnika in Svete Ane z Marijo iz Lendavskih goric.
Na sredini hodnika je na ogled razstava Sakralna dediščina Lendave in okolice.