Cerkev Marijinega vnebovzetja je prava znamenitost občine Apače. Nedvomno je prava znamenitost cerkev Marijinega vnebovzetja, ki stoji v samem središču naselja tik ob glavni cesti. Cerkev je bila zgrajena okrog leta 1440, medtem ko že leta 1445 postane župnijska cerkev. Skozi stoletja je cerkev doživela nekaj arhitektonskih sprememb, prvotna enoladijska zgradba je prezidana v dvoladijsko zgradbo, leta 1644 so pozidali tudi sedanji zvonik. V začetku 18. stoletja so so prvotna lesena stropa baročno obokali. Prižnica in veliki oltar sta iz druge polovice 18. stoletja. Na južnem delu cerkve se je ohranil sramotilni steber. Iz kulturno-zgodovinskega vidika sta najznamenitejša dela cerkve nedvomno gotska rozeta, narejena iz enega samega kosa kamna, kar jo uvršča med redke in edinstvene primerke v Evropi in kamniti gotski kip Marije iz leta 1470.
Apače so večje naselje, ki se nahaja blizu Gornje Radgone in se je razvilo na terasi ob ravninskem Mlinskem potoku. Okoli naselja se razprostirajo velike zaokrožene kmetijske površine. Apače so središče občine Apače in ležijo ob prometnici, ki povezuje nekdanji mejni prehod Trate proti Šentilju in Sladkemu vrhu. Gručasti kraj subpanonskega tipa ima izrazito nemško arhitekturo.
V pisnih virih se Apače omenjajo leta 1200 pod imenom Appetstal. V letu 1420 se prvič omenja župnija. V času med 15. in 18. stoletjem je v teh krajih razsajala kuga, ker je vidno v mnogih kužnih znamenjih iz tega časa, ki so bila sezidana ob cesti od Apač do Cmureka. Do konca druge svetovne vojne je bil v kraju uradni in splošni jezik nemščina, ker je bila velika večina prebivalcev nemškega porekla. Po koncu vojne so se Nemci odselili, novi priseljenci na to območje pa so prišli iz Notranjske, Primorske, Dolenjske in Prekmurja. V Apačah je danes Turistično informacijski center Apače, osnovna šola, Kulturni dom Apače, gasilski dom, občinska stavba, pošta, cvetličarna, bar in drugo.