Po legendi se je na Kapelskem vrhu, po vračanju z enega od bojnih pohodov, ustavil Atila in iz gradu v odmaknjeni dolini pregnal dotedanjega graščaka Kocjana.
V bližini si je postavil zakladnico s trojnim obzidjem in termalno kopališče, saj je iz tal izvirala mineralna voda. Tu je nato Atila vladal do svoje smrti. Tako pravi zgodba, ki jo pripoveduje ljudski spomin.
Zgodovinarji trdijo, da Hun tu ni prebival in pravijo da je orazmerno majhen grad bil bivališče vitezov iz Murščaka. Dva od njih, Ulrik in Gundaker, sta se podala na križarski pohod v Sveto deželo in se udeležila bitke pri Damietti. Najbolj znan prebivalec gradu pa je vojskovodja Ivan Kacijanar, ki je slabi dve stoletji kasneje postal celo kranjski deželni glavar.
Čeprav se prve omembe gradu nanašajo na vire iz srednjega veka, skromni ostanki viteške utrdbe pričajo o njeni precej daljši zgodovini. S svojimi še vedno dobro vidnimi obrambnimi jarki bolj kot na srednjeveški grad spominja na utrjeno staroslovansko gradišče. In od tu do Atile in njegovih bojevnikov res ni več daleč. Komu torej verjeti?
Kraju kjer stoji grad se pravi Atilova, oziroma Šutjova graba. Dolgo časa se je je držalo prekletstvo, ki pa se je končalo, ko so iz ostankov gradu zgradili cerkev na Kapeli. Le-ta je najvišji vrh Radgonsko-Kapelskih goric z razgledom, ki seže daleč naokoli. Ob sončnem in jasnem vremenu celo do Blatnega jezera. Atilov grad se nahaja v regiji Štajerska in Prekmurje in v podregiji Podravska. Še ožje se nahaja v podregiji Slovenske gorice.
Družinski izlet: Pot je zaradi svoje dolžine primerna za otroke stare 3 do 4 leta. Je izrazito nezahtevna in jo bodo velik del prehodili tudi mlajši. Atilov grad je dosegljiv tudi z avtomobilom, zato lahko izlet za mlajše otroke načrtujemo enosmerno. Pot je opremljena s tablami, ki zelo zanimivo in v prvi osebi opisujejo življenje Hunov in Atile. Z njimi bomo otrokom zlahka razburkali domišljivo in vzbudili zanimanje za starodavno zgodovino krajev skozi katere hodimo. Če si želimo spodaj opisamo pot, zaradi majhnih otrok, čim bolj skrajšati parkiramo levo ob velikem križišču na Kapelskem vrhu. Nahaja se pod gričem na katerem stoji velika cerkev Marije Magdalene, oziroma na njemu gre levo cesta za Radence, desno pa proti Hrastju/Moti. Je edino večje križišče v naselju. Če se v tem primeru odločimo za krožno pot ne gremo po daljši, temveč krajši poti.
(povezava)