Ljutomer, osrčje Prlekije, se kot naselje omenja že leta 1242, leta 1265 pa je postal trg. Kraj in okolico so pestile kuge, požari in vpadi Turkov in krucov. Ideja o Zedinjeni Sloveniji je zaživela leta 1868 na I. slovenskem taboru v Ljutomeru, na kar smo ljutomerčani še posebej ponosni.
Leta 1927 je Ljutomer dobil mestne pravice. Knjižnica, muzej, galerija, konjeništvo in razna društva nadaljujejo tradicijo slovenskega narodnega preporoda 19. stoletja.
Slika: Ljutomerski trg v zgodovini
Prostovoljno gasilsko društvo Ljutomer je bilo ustanovljeno leta 1871 in spada med najstarejša gasilska društva na Slovenskem. Ustanovljeno je bilo kot 1. gasilsko društvo v Pomurju in 4. v Sloveniji.
Mestno jedro sestavljajo trije trgi s svojimi znamenji. V župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika, ki stoji na Miklošičevem trgu se prepleta gotski in bogat baročni stil. Na Glavnem trgu stoji prenovljena Mestna hiša, nekdanji stari trški Rotovž iz leta 1833.
Iz osrčja Prlekije izhaja veliko pomembnih mož, ki ustvarjali v slovenskem prostoru:
Fran Miklošič (1813-1891), jezikoslovec in rektor dunajske univerze; Karol Grossman (1864 – 1929), avtor prvega slovenskega filmskega zapisa; Slavko Osterc (1895 – 1947), skladatelj, glasbeni pedagog; Matija Slavič (1877-1958), teolog, publicist; Cvetko Golar (1879 – 1965), pesnik in dramatik; Ante Trstenjak (1894 – 1970), akademski slikar in mnogi drugi.
Slika: Jeruzalemska vinska cesta
Mesto Ljutomer ima večstoletno vinogradniško tradicijo. V neposredni bližini, natančneje v Železnih dverih in na Jeruzalemu, primerna tla in ugodna mikroklima omogočata gojenje najkvalitetnejših vinskih sort. Prekrasen razgled, ki ga nudi vožnja po Jeruzalemski vinsko turistični cesti, s postanki na gostoljubnih vinotočih in kmečkih turizmih, navduši številne obiskovalce. Ljutomer pa je znan tudi po odličnih sirih in iskrih konjih – kasačih. Na mestnem hipodromu se v poletni sezoni odvijajo tradicionalne kasaške dirke. Rekreacijski center ob mestnem parku razpolaga z letnim kopališčem, teniškimi in ostalimi igrišči. Ljutomer je znan tudi po lončarskih mojstrih, ki izdelujejo predvsem barvno keramiko, ter glazirane okrasne predmete. V Moravcih v Slovenskih goricah pa se nahaja tudi termalno kopališče s camping prostorom.
Malokje sta lepota in prisrčnost narave tako lepo združeni s prijaznostjo in gostoljubnostjo ljudi, kot je to na območju Prlekije. Klopotec, to staro štajersko kolo na veter, edinstveno strašilo za ptice, vam bo pokazal pot. In če boste obiskali te kraje, boste odšli zadovoljni, ker boste odkrili življenje in dotlej neznane privlačnosti.
oglejte si tudi: Mestni trgi Ljutomera
Slika: Mesto Ljutomer
Prlekija
je pokrajina, ki leži v severovzhodni Sloveniji, med rekama Dravo in Muro in je kot rodovitna dlan zemlje na desnem bregu reke Mure, ki se radodarno razgrinja v nepregledna žitna polja in dviga v velike valove hribov, po katerih so v poseben red ujeti vinogradi. Od nekdaj je naklonjena reji konjev kasačev, prepoznavna po termalnih vrelcih, štorkljah, klopotcih na štiri vetrnice, tipičnih obcestnih križih, izjemni kulinariki in gostoljubnih ljudeh ter je pravi turistični zaklad Slovenije.
oglejte si: dodatne zanimivosti