Lastnica dvorca je bila grofična Georgina Batthany, ki se je proti koncu 20. stoletja poročila z avstrijskim grofom Saint Julienom Wallseejem. V zakonu sta se jima rodila dva otroka, Helena in Albert, ki sta po materini smrti podedovala vsak polovico posestva. Helena je že zelo mlada ovdovela, odšla v samostan in postala redovnica. Albert se je poročil z grofico Rose – Marie Wartemburg iz bližine Salzburga. Po Albertovi smrti je grofica Helena podedovala njegov delež. Ker je stalno prebivala v Avstriji, so posestvo upravljali oskrbniki. Starejši ljudje se po pripovedovanju svojih prednikov spomnijo značaja lastnikov dvorca, še posebej grofice Batthany, ki naj bi bila dobra gospa. Vsak dan je peš hodila k maši v Mursko Soboto; leta 1880 je dala v grajski park zgraditi kapelico. Grof je bil akademski slikar, ukvarjal pa se je tudi s čarovništvom. Del čarovnije je še vedno ostal v dvorcu, saj naj bi se dobri duh še dandanes prikazoval izbranim. Po smrti grofice se je družina preselila v grad Wartenburg pri Salzburgu. V Rakičan so prihajali ob božiču in ostajali po dva tedna. Znano je, da so ob prihodu vedno obdarili otroke tistih ljudi, ki so delali na posestvu. Na posestvu je še danes hlev s 15 konji.
Sprehodite se lahko skozi čudovit grajski park, skozi katerega vodi učna pot, ki se konča pri kapelici v parku. Obseg parka se giblje okrog 10 hektarjev, krasijo pa ga edinstvene vrste dreves, med katerimi sta najpomembnejša tulipanovec in črni oreh, ki so ga nekoč uporabljali za izdelovanje puškinih kopit. V parku še danes prebivajo tudi divji zajci, ki smo jih zaradi njihove velikosti poimenovali kar »kenguru zajci«. Skozi park vodi tudi učna pot, ki se konča pri kapelici in grobnici, ki sta bili zgrajeni leta 1880.
Grad Rakičan spada pod nepremični spomenik lokalnega pomena in je bil zanj razglašen 29. marca 1991. Kulturni lokalni spomenik je objekt, ki ima izjemno kulturno vrednost na lokalnem nivoju. Taki objekti so sprva ovrednoteni kot kulturna dediščina in nato vpisani v Register nepremične kulturne dediščine. Razglasitev poteka z akti o razglasitvi, ki jih sprejme pristojni organ. Ti akti se objavijo v Uradnem listu RS ali glasilu lokalne skupnosti.
GALERIJA DVOREC RAKIČAN
Galerija Dvorec Rakičan je namenjena sodobni umetniški produkciji domačih in tujih avtorjev. Nahaja se v medprostoru med prvim in drugim nadstropjem ter s svojo surovostjo in robustnostjo ustvarja prav posebno vzdušje. Galerija je svoja vrata prvič odprla meseca maja leta 2015.
KAVARNA IN GOSTILNA DVOREC RAKIČAN
Kavarno in gostilno Dvorec Rakičan krasijo obočni stropi in čudoviti lestenci, ki pričarajo pridih zgodovine. Velik zimski vrt notranjost kavarne in gostilne povezuje z zunanjostjo, kjer se razprostira nova moderna terasa s pogledom na grajske konje in rakičanski park. Vonj sivke in mir, ki ga pretrgata le ptičje petje in rezgetanje konjev, ustvarita pravo vzdušje za sprostitev in oddih.
Za lažje jutranje prebujanje si lahko privoščite skodelico aromatične kave ali čaja Julius Meinl ter kozarec naravnega soka. Prav tako lahko izbirate med ponudbo različnih domačih in tujih piv, vin, žganih pijač in koktejlov.
V naši ponudbi najdete tudi odlične sladice. Privoščite si lahko kos nuteline ali skutine torte ter ralične sezonske pite. Lahko pa se posladkate tudi s kepico sladoleda ali sorbeta Carte DOr. Izbirate lahko med različnimi okusi.
Najmlajši gostje in obiskovalci parka pa se lahko zabavajo v notranji igralnici ali na novih igralih, s katerimi sta Mestna občina Murska Sobota in Krajevna skupnost Rakičan popestrili obisk parka za otroke.
Večere v Kavarni Dvorec Rakičan bodo popestrili tudi nastopi različnih domačih in tujih glasbenih skupin. Zimski vrt je prav tako primeren za izvedbo različnih kulturnih večerov.
MEDGENERACIJSKO SODELOVANJE
Medgeneracijsko sodelovanje v RIS Dvorcu Rakičan poteka skozi različne oblike delavnic, ki so namenjene navezovanju in krepitvi medgeneracijskih vezi med otroki, starši in starimi starši. Vse aktivnosti v okviru medgeneracijskega sodelovanja v dvorcu so organizirane s poudarkom na druženju, skupnem ustvarjanju in promociji zdravega načina življenja. V tej smeri organiziramo tudi naše medgeneracijske delavnice, kot so:
- razne ustvarjalne delavnice (izdelava izdelkov v navezavi na tradicionalno prekmursko obrt in umetnost, kot so izdelki iz slame, gline, medičarstvo …),
- delavnice zdravega načina življenja,
- zeliščarske delavnice (izdelovanje zdravilnih napitkov, ognjičeve kreme …).