Vabljeni v Dobrovnik med več kot 250 različnih rastlinskih vrst in sort. Na 1.500 m2 pravo tropsko doživetje od blizu. Lepota, zavita v skirvnostne liste orhidej, ima v sebi polno zgodb.
Orhideje so najštevilčnejša družina rastlin na zemlji, saj vsebujejo preko 27.000 različnih vrst, kar predstavlja okoli 10% vseh rastlin. Vzroki za njihovo neverjetno raznolikost v naravi še vedno niso v celoti pojasnjeni.
V najbolj nedostopnih predelih tropskih pragozdov botaniki še vedno vsako leto najdejo in opišejo okoli 20 novih vrst. Gojitelji po svetu so za komercialno uporabo s križanjem ustvarili dodatnih 150.000 registriranih hibridov, še več pa je neregistriranih.
Leta 2007 so v Dominikanski republiki našli in preučili prvi zanesljivi fosil orhidej, ki je star 20 milijonov let. Na podlagi analiz so določili starost družine orhidej na okoli 80 milijonov let iz česar lahko nekoliko hudomušno sklepamo, da so v njihovi lepoti uživali že dinozavri.
Največ orhidej je v tropskem pasu, uspevajo pa tudi v Sloveniji, kjer je opisanih več kot 80 vrst in podvrst orhidej. Med najbolj znanimi sta lepi čeveljc in kamniška murka. Zaradi razvoja biotehnoloških postopkov razmnoževanja (kloniranje) v zadnjih 30 letih so postale orhideje dostopne vsakomur saj je njihova cena drastično padla. Najpopularnejša orhideja je nedvomno falenopsis (Phalaenopsis), saj je že od leta 1999 najpopularnejša cvetoča lončnica v Evropi. Na tržišču se pojavlja tudi kot rezano cvetje in je primerna tudi za poročne šopke in korsaže. Ime falenopsis izvira iz grške besede za molja (Phalaina). Ko falenopsis zacveti v naravi, visoko v krošnji dreves, daje cvetoča veja vtis množice moljev, ki obletavajo rastlino. Ko so prvi raziskovalci ugotovili, da ne gre za molje ampak cvetove orhideje, ki se pozibavajo v vetru, so orhideje iz tega rodu poimenovali Phalaenopsis. Ponudba falenopsisov kot lončnic in tudi rezanega cvetja, je konstantna čez celo leto.
Na okoli 200 hektarjih proizvodnih površin v Evropi se na leto proizvede okoli 90 do 100 milijonov cvetočih rastlin. V podjetju Ocean Orchids proizvedemo okoli 2 milijona in tako predstavljamo približno 2% proizvodnje.
V profesionalnih proizvodnjah so falenopsisi gojeni na temperaturah med 26 in 30 C. Ko želimo, da zacvetijo jih za slaba 2 meseca izpostavimo nižjim temperaturam (med 18 in 20 C). Tri mesece po tej hladni fazi zacvetijo prvi popki. Da rastlina odpre vse popke na veji traja okoli 2 do 3 tedne, njihova obstojnost pa je odvisna od sorte in se giblje med 2 in 6 mesecev. V ZDA se poleg falenopsisov za poroke uporabljajo tudi cvetovi katleje (Cattleya), v Evropi na žalost ni dovolj velike proizvodnje, ki bi tržišče oskrbela z rezanim cvetjem tega rodu orhidej, zato je posledično manj popularno.