Med širnimi ravnicami, med zelenimi gozdovi v Pomurju teče reka Mura, katera je kot nalašč ustvarjena za plovbo Broda, kateri tako kot nekoč tudi sedaj povezuje levi (prekmurski) in desni (prleški) breg reke. Torej povezuje sosednji vasi; Gornjo Bistrico in Moto.
11.7 km je razdalja od Cvena po cesti na drugo stran Mure. Preko pa pridete tudi z brodom, v tem primeru je za premagati le 2,4 km.
Martin Pozderec, po domače Tinek, je rojen 1931 v Melincih. Brod so imeli že od prej v njegovi družini. Tako je Tinek prevažal potnike, živino in tovor čez Muro vse do leta 1976, dokler niso zgradili mosta. Tisti brod je bil cel iz lesa in ga je kasneje odnesla velika voda. Pred nekaj leti pa se je spet pokazala možnost za nakup broda in tako so leta 2009 spet začeli brodariti.
Jožef Pozderec (sin) je brodar na Muri, lastnik broda, ki povezuje Prekmurje s Prlekijo, Gornjo Bistrico z Moto. Tako kot je brodar njegov oče Martin Pozderec - Tinek. Brodu pravijo kar Tinekov brod. Ob brodu pri Gornji Bistrici je imel Martin še mlin na Muri v Melincih.
Brodarji so bili že tudi Tinekovi predniki, ki so čez Muro prevažali potnike, živino in tovor. Brod, ki vozi spet od leta 2009, skrajša pot od Črenšovec do Ljutomera. Prej je ta brod prevažal potnike čez Muro na Otoku ljubezni v Ižakovcih, ko so tam kupili novega, pa sta se Jožef in Tinek odločila, da ga bosta odkupila in obnovila. Tinek je pogosto sanjal o tem, da bi nekoč spet vozil brod čez Muro, saj mu je, kot pravi, brodarjenje ostalo v krvi, Jožefa pa je reka prav tako vedno navduševala in privlačila. Strinjali so se tudi drugi člani družine in tako so ob vožnji z brodom kmalu začeli načrtovati, kako še urediti okolico ob reki, da bo čim prijetnejša za obiskovalce, ki bi ob njej radi preživeli prijetne trenutke ob koncih tedna.
Brod prevaža traktorje, osebne avtomobile, motorje, kolesarje ter ljudi, kateri želijo prečkati Muro bodisi zaradi bližnjice, oziroma bodisi zaradi čudovite narave in čudovitega prevoza.
Tinekov brod na Muri pozimi
V Prekmurju in Prlekiji so že od nekdaj značilni brodovi, ki plujejo po valovih reke Mure. A spomin na brode je še danes živ in marsikoga spominja na lepe čase.
Brodove so nekoč vozili brodarji, ki so bili zelo spoštovani in cenjeni, kajti skrbeli so za varno vožnjo potnikov, kravjih ali konjskih vpreg, traktorjev in osebnih avtomobilov. Ljudje iz Prekmurja in Prlekije pa so z brodom potovali predvsem zaradi tega, ker so imeli na obeh straneh reke gozdove, travnike in polja.
Tinekov brod pluje po reki Muri že 12 let (od 2010)
Na reki Muri je še danes nekaj brodov, med njimi je tudi Tinekov brod na Gornji Bistrici, ki po tej reki pluje že dvanajst let.
Ime Tinekovega broda izhaja iz prvega brodarja, v začetku je namreč brod vozil Martin oziroma ljubkovalno Tinek Pozdrec, ki je z njim preživel noč in dan.
Družina je v čast pokojnemu brodarju Martinu Pozdercu ob brodu in reki Muri v spomin postavila leseno skulpturo in njegovega psa, ki se je vedno vozil z njim na brodu.
Slika: Tinek s skulpturo; vir: Pomurec
Po očetovih brodarskih stopinjah pa zdaj že vrsto let hodi najstarejši sin Jože Pozderec, ki se je lansko leto odločil, da se bo brod obnovil.
Reka Mura ni ločnica, temveč povezovalka
Brod iz Gornje Bistrice sicer danes povezuje Prekmurje in Prlekijo. Nosilnost Tinekovega broda pa je pet ton, na njem se lahko hkrati pelje 30 ljudi. Brod je v veliki meri turistična in kulturna znamenitost občine Črenšovci. Na njem se večinoma vozijo pohodniki, pešci, biciklisti, mopedi, manjši traktorji in avtomobili.
V spomladanskem času vozi brod ob petkih, sobotah in nedeljah, v poletnem času pa vsak dan. Sezona broda traja do pozne jeseni.
Poleg broda je na obrežju urejen prostor, ki daje poletno senco, počitek in sprostitev za obiskovalce, urejene so tudi mize in klopi, kjer se lahko ustavi okrog 200 ljudi.
Zraven tega prostora je prav tako gostinski del. Vsi, ki torej obiščejo ta idilični naravni prostor in brod lahko poskusijo domače kulinarične dobrote, pečene ribe na brodarski način, čevapčiče in bograč.
Z obnovo Tinekovega broda se bo odslej vez med Prekmurci in Prleki še bolj poglobila, kar je dokaz da reka Mura ni ločnica, temveč povezovalka.
Vir: sobotainfo