Muzej na prostem Filovci je etnološki muzej, ki prikazuje avtohtono panonsko arhitekturo. Dve cimprači, ki sta kulturna spomenika, obiskovalce seznanjata z značilnostmi lesene, ilovnate in s slamo krite gradnje. V t. i. "lončarjevi hiši" je na ogled stalna razstava filovskih lončarskih mojstrov 20. stoletja
Lončarska vas Filovci je bila kot zavod in muzej ustanovljena leta 2005. Zgodovina lončarjenja sega daleč v preteklost, če upoštevamo vse tiste mojstre, ki so lončarili v tem panonskem prostoru in so se njihova imena izgubila, tiste, ki so zapisani od 18. stoletja dalje v pisnih arhivskih virih, in vse tiste, ki še živijo v spominjaju starejših Filovčarjev.
Muzej na prostem Filovci zavzema 1000m2 površine in se nahaja v osrednjem delu vasi Filovci. Alojz Bojnec kot iniciator in idejni vodja muzeja na prostem je ustanovil Zavod lončarska vas Filovci, ki na formalni ravni upravlja z muzejem in skrbi za prenos izročila na obiskovalce. Začenjši s sanacijo odkupljenega zemljišča, v bližini obstoječe lončarske delavnice Bojnec, se je začela utirati pot za tiste primerke panonske gradnje, ki so bili najbolj ogroženi.
S strokovno pomočjo etnologov, konzervatorjev in arhitektov je družini Bojnec uspelo ponovno oblikovati prostor, kjer se najznačilneša domača obrt v Prekmurju - lončarstvo, združi z najznačilnejšim predstavnikov Panonske arhitekture - cimpračo. Na 22. podelitvi Murkovih nagrad za dosežke na področju etnologije leta 2008 je Alojz Bojnec, ustanovitelj in vodja Zavoda lončarska vas Filovci, prejel Murkovo listino. Slovensko etnološko društvo je listino podelilo za izvirno predstavitev in ohranjanje kulturne dediščine in lončarske obrti v Prekmurju.