Čebelnjak izvira iz konca 19.stoletja. Z ohranjeno opremo predstavlja izjemno in bogato kulturno dediščino. Izdelal ga je mizarski mojster z vzdevkom Pok, doma iz Tišine. Prvi lastnik čebelnjaka je bil veleposestnik in učitelj Evgen Antauer iz Tropovec. Leta 1945 ga je z posestvom vred kupil kmet Alojz Šeruga.
Od njega je čebelnjak leta 1996 kupil čebelar Drago Šalamun. Postavil ga je na posestvu v Krapju in sicer kot Čebelarski muzej. V njem je urejena zbirka starih čebelarskih pripomočkov.
Vsi eksponati v muzeju so od drugih starejših čebelarjev, ki so prenehali z čebelarstvom, vendar so imeli željo ohraniti čebelarstvo kakršno je bilo nekoč. Sam čebelnjak je osmerokotne oblike izdelan po paviljonskem načrtu, s strešno lino za zračenje in svetlobo.
V čebelnjaku je bilo možno čebelariti z 84 družinami, panji pa so po sistemu NAISER (sistem tople gradnje).Teh panjev se že desetletja ne uporablja več, marsikateri mlad čebelar pa jih sploh ne pozna. Osmero kotni čebelnjak je še edini primerek postavljen v naravi in je zaščiten pri kulturni dediščini v Mariboru kot etnološki spomenik.
Zraven pa sta še postavljena dva klasična dvokapna čebelnjaka, ki sta bila postavljena na prleških kmetijah in izvirata iz tridesetih let prejšnjega stoletja. V muzeju so na ogled različna točila za med, ročni kadilniki, stiskalnice za vosek, panji iz različnih obdobij, model za izdelovanje satnic, koši, razno literaturo o čebelarstvu in veliko drugih zanimivih čebelarskih pripomočkov…
Čebelarstvo Tigeli
Začetki čebelarstva Tigeli segajo v leto 2002, takrat smo kupili prve čebelje družine. Že prvo leto so bili dosežki pozitivni, zato smo iz leta v leto družine le še povečevali in sedaj čebelarimo z 80 –imi gospodarnimi družinami v dveh stacionarnih čebelnjakih in treh prevoznih enotah. Prelomno leto je bilo 2005, takrat smo podedovali čebelarski muzej od čebelarja Draga Šalamuna, istega leta smo na upravni enoti Ljutomer registrirali dopolnilno dejavnost in se začeli intenzivno ukvarjati z čebelarskim turizmon. Leta 2008 smo zraven muzeja postavili učni čebelnjak z osmimi družinami, kjer obiskovalcem pokažemo delo pri čebelah. Posebnost čebelnjaka je zastekljen prostor v notranjosti, kjer lahko obiskovalci opazujejo delo čebelarja skozi stekleno steno. Pri delu v čebelarstvu in trženju naših proizvodov pomaga celotna družina, saj se redno udeležujemo prodaje na stojnicah, kakor tudi doma.
Slika: Čebelarska oprema za pridobivanje medu
Čebelnjak izvira iz konca 19.stoletja. Z ohranjeno opremo predstavlja izjemno in bogato kulturno dediščino. Izdelal ga je mizarski mojster z vzdevkom Pok, doma iz Tišine. Prvi lastnik čebelnjaka je bil veleposestnik in učitelj Evgen Antauer iz Tropovec. Leta 1945 ga je z posestvom vred kupil kmet Alojz Šeruga. Od njega je čebelnjak leta 1996 kupil čebelar Drago Šalamun. Postavil ga je na posestvu v Krapju in sicer kot Čebelarski muzej. V njem je urejena zbirka starih čebelarskih pripomočkov. Vsi eksponati v muzeju so od drugih starejših čebelarjev, ki so prenehali z čebelarstvom, vendar so imeli željo ohraniti čebelarstvo kakršno je bilo nekoč. Sam čebelnjak je osmero kotne oblike izdelan po paviljonskem načrtu, s strešno lino za zračenje in svetlobo. V čebelnjaku je bilo možno čebelariti z 84 družinami, panji pa so po sistemu NAISER (sistem tople gradnje).Teh panjev se že desetletja ne uporablja več, marsikateri mlad čebelar pa jih sploh ne pozna. Osmero kotni čebelnjak je še edini primerek postavljen v naravi in je zaščiten pri kulturni dediščini v Mariboru kot etnološki spomenik. Zraven pa sta še postavljena dva klasična dvokapna čebelnjaka, ki sta bila postavljena na prleških kmetijah in izvirata iz tridesetih let prejšnjega stoletja. V muzeju so na ogled različna točila za med, ročni kadilniki, stiskalnice za vosek, panji iz različnih obdobij, model za izdelovanje satnic, koši, razno literaturo o čebelarstvu in veliko drugih zanimivih čebelarskih pripomočkov…
Slika: Čebelnjak postavitev, 19 stoletje
Vir: Čebelarstvo Tigeli